درباره ما | تماس با ما | پیوندها | خبرنامه | نظرسنجی | آرشیو | RSS
 
 صفحه نخست | فرهنگ | ورزش | مجلس | عکس
کد مطلب:  91تاریخ انتشار:  11 اسفند 1394 - 10:59
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 سایه روشن انتخابات تبریز

با توجه به نقش و اهمیت تحزب و آرای تشکیلاتی و جایگاهی که این نوع همه‌پرسی و رویکرد حزبی در اداره کشور دارد باید آن را یکی از شاخصه‌های مهم جوامع توسعه‌یافته دانست.
به گزارش صدای آذربایجان؛ انتخابات هفتم اسفندماه 94 شاید از نظر شکلی با همه انتخاباتی که در طی 37 سال گذشته در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تبریز برگزار شده تفاوت چندانی نداشته باشد اما از نظر ویژگی‌های ساختاری و محتوایی می‌توان آن را منحصر به فرد دانست. به ویژه آنکه در این انتخابات شاهد بلوغ سیاسی مردم و رویکرد هوشمندانه و آگاهانه مردم و رای دهندگان هستیم. به گونه‌ای که به جای رای دادن به شهرت‌ها، پوسترها و عکس‌های آنچنانی، سلیقه و رویکرد متفاوتی را از خود بروز دادند.

با بررسی لیست برندگان این آزمون می‌توان دریافت که نه تبلیغات آنچنانی و شام و نهار و وعده و ... در رای مردم تاثیر چندانی داشته و نه نگاه قومی و قبیله ای بر نتایج آن سایه انداخته است.

یکی از ویژگی‌های مهم و البته مثبت آن به زعم نگارنده این است که نگاه مردم به انتخابات، کاملا حزبی و ائتلافی بوده است. به گونه‌ای که 9 کاندیدایی که بیشترین آرا را کسب کرده‌اند در فهرست مورد حمایت یکی از دو ائتلاف مهم و معروف (اصولگرایان و اصلاح‌طلبان) قرار داشته‌اند.

با توجه به نقش و اهمیت تحزب و آرای تشکیلاتی و جایگاهی که این نوع همه پرسی و رویکرد حزبی در اداره کشور دارد باید آن را یکی از شاخصه‌های مهم جوامع توسعه‌یافته دانست؛ در این نوشتار به بررسی کامیابی و یا ناکامی گروه‌ها و ائتلاف‌های حاضر در انتخابات حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو می‌پردازیم.

اما قبل از بررسی موضوعی و مفصل این رویداد سیاسی ـ اجتماعی باید به چند نکته توجه داشت:

اول: همانگونه که انتظار می‌رفت با استارت خوردن انتخابات و آغاز مهلت قانونی برای تبلیغات برخی از افراد و گروه‌های سیاسی، فرهنگی و حتی ورزشی و اقتصادی به طور خود انگیخته و بی‌برنامه اقدام به تشکیل گروهی با نام‌های جدید و کمتر شناخته شده پرداختند که این امر در همه انتخابات گذشته هم مسبوق به سابقه بوده است.

در این دوره از انتخابات هم شاهد این رویداد فصلی و موقتی و چه بسا «یک شبه» بودیم که تشکل و گروه و افرادی تحت عناوین مختلف به انتشار لیست دست زدند که در چارچوب‌های قانونی نمی‌گنجد و به دلیل عدم تأیید مراجع قانونی، محلی از اعراب ندارند . حتی فرماندار شهرستان تبریز اعلام کرد که تنها 4 ائتلاف و تشکل که به انتشار لیست کاندیداهای مورد حمایت اقدام کرده بودند قانونی بوده و نام آنها در دفاتر این اداره ثبت شده است. با این حال نام 16 ائتلاف و گروه در این جدول مورد بررسی قرار گرفته است.

دوم: در این انتخابات، دو نامزد (پزشکیان و بیگی) با کسب حد نصاب لازم به بهارستان راه یافتند و براساس قانون انتخابات، هشت کاندیدای دیگر نیز باید در اردیبهشت‌ماه سال آینده باید یک بار دیگر توان و شانس و مقبولیت خود را به بوته آزمون مردم بگذارند تا از میان آنها چهار نفر به خانه ملت راه یابند. بنابراین در این انتخابات با 10 کاندیدای موفق یاد شده و عملکرد حزبی و ائتلافی آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

سوم: برخی از ائتلاف‌ها و گروه‌ها از معرفی حد نصاب لازم برای سهمیه شش نماینده‌ای این حوزه عدول کردند. به عبارت دیگر و بر اساس کار تشکیلاتی رسم بر این بوده که همه ائتلاف‌ها و تشکل‌ها و احزاب، به اندازه تعداد سهمیه نماینده آن منطقه، اقدام به معرفی کاندیدا می‌کنند. اما در این دوره از انتخابات در تبریز، شاهد معرفی بیش از شش کاندیدا و یا کمتر از شش کاندیدا بودیم.( نیک اندیشان 8 کاندیدا و گروه نخبگان و فرهیختگان 4 کاندیدا معرفی کردند).

چهارم: برخی از گروه‌ها، تشکل‌ها، بدون توجه به رویکرد سیاسی و انتساب فکری کاندیداها و تنها از روی آشنایی، دوستی، احتمال پیروزی و یا هر احتمال دیگری اقدام به معرفی کاندیداهای مورد حمایت و انتشار اسامی آنها در لیست‌های مختلف کرده بودند که این شیوه در ساختارهای اجتماعی توسعه یافته و حزب‌گرایی مورد قبول جهانی، کمتر مرسوم است. به عنوان نمونه برخی از تشکل‌ها و ائتلاف‌ها، هم از پزشکیان (منتسب به اصلاح طلبان) حمایت کرده بودند و هم از فرهنگی (منتسب به اصولگرایان)! با توجه به اینکه انتخابات پارلمانی یک رویداد کاملا سیاسی است به ویژه در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ، بنابراین تحلیل روشنی از این نوع حمایت و تاثیرگذاری حمایت تشکل‌ها در میزان موفقیت یا ناکامی کاندیداها نمی‌توان ارائه داد.

پنجم: بررسی اجمالی ما، مبتنی بر مجموع اطلاعات و لیست‌ها و ائتلاف‌هایی بوده که در دوران قانونی تبلیغات انتخاباتی در خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، و نشریات محلی منتشر شده‌اند. بنابراین چه بسا ممکن است برخی از افراد و گروه‌ها، نسبت به انتشار فهرست‌های مورد حمایت خود اقدام کنند که یا از طریق رسانه‌های معتبر منتشر نشده‌اند و یا اینکه از دسترس نگارنده و دایره پژوهش ما خارج بوده است.

خوش اقبال‌ترین کاندیدا:

بی‌تردید باید مسعود پزشکیان را خوش اقبال‌ترین کاندیدای انتخابات تبریز معرفی کرد! برای اینکه نام او در فهرست کاندیداهای 13 گروه و ائتلاف به چشم می‌خورد. با توجه به ظرفیت بالای رای آوری وزیر بهداشت دولت اصلاحات، و احتمال بالای پیروزی وی، قریب به اتفاق ائتلاف‌ها و تشکل‌ها نام او را در لیست کاندیداهای مورد حمایت خود قرار داده بودند. موضوع آن قدر پیچیده و نابسامان شد که بالاخره خود پزشکیان هم زبان به گلایه و اعتراض گشود و از حضور و ثبت نامش در بسیاری از گروه‌ها اعلام بی‌اطلاعی کرد!

در هیچ کجای دنیا بدون مذاکره، رایزنی و یا حتی بدون هماهنگی و اطلاع یک کاندیدا نام او را در لیست قرار نمی‌دهند. در مورد نام «فرهنگی» هم این اتفاق افتاد. برای اینکه او هم از قرار گرفتن نامش در لیست ائتلاف «صدای ملت» اظهار بی‌اطلاعی کرد و با آن مخالفت کرد!

اما این اتفاق در شهر تبریز افتاد، چراکه برخی از تشکل‌ها و افراد و گروه‌ها سعی داشتند از اعتبار نام یک نماینده و یا کاندیدا به نفع همه کاندیداهای دیگر لیست حمایتی خود بهره ببرند.

بعد از پزشکیان، زهرا ساعی و علیرضا منادی به ترتیب با 8 و 7 ائتلاف حامی جزو کاندیداهایی هستند که بیشتر مورد حمایت و وثوق ائتلاف‌ها قرار گرفته‌اند.

کمترین حامی:

«بی‌مقدار»، کاندیدایی است که کمترین حامی را داشت؛ در مجموع ائتلاف‌های موجود، تنها یک ائتلاف از او حمایت کرد و آن ائتلاف اصلاح‌طلبان بود؛ البته می‌توان به صراحت و جرأت گفت که حمایت این ائتلاف از او عامل اصلی موفقیتش بوده است!

بعد از بی‌‌مقدار، سعیدی و بیگی به ترتیب با 2 و 3 ائتلاف حامی، دیگر کاندیداهایی بودند که نام آنها کمتر در لیستهای ائتلافی دیده شده است. به همان اندازه که قرارگیری ‌نام یک کاندیدا در همه ائتلاف‌ها و تشکل‌های موجود مذموم و مطرود است عدم قرارگیری نام یک کاندیدا در لیست ائتلاف‌ها را نیز می‌توان مورد انتقاد قرار داد. چرا که باور عمومی بر این اصل گذاشته می‌شود که آن کاندیدا به کار جمعی و تشکیلاتی و حزبی، که از شاخصه‌های کار سیاسی و جوامع مردم سالار است کمتر بها و ارزش می‌دهد!

امکان سنجش و ارزیابی عملکرد یک ائتلاف در میزان موفقیت و رأی‌آوری یک کاندیدا در این انتخابات بسیار مشکل است برای اینکه هیچ یک از ائتلاف‌ها در قالب حزبی شفاف و مشخص، و در سطحی برابر فعالیت نکردند، اما با بررسی این جدول می توان ائتلاف اصلاح طلبان، صدای ملت، تدبیر و توسعه، و حامیان و همراهان دولت را 4 ائتلافی دانست که توانسته اند با 5 کاندیدای پیروز،  اصولگرایان با 4 کاندیدا کارنامه موفقی از خود به جای بگذارند.

البته گروه « نخبگان و فرهیختگان» را از زاویه‌ای دیگر به عنوان موفق‌ترین ائتلاف معرفی کرد. برای اینکه این ائتلاف موفق شده 100 درصد کاندیداهای مورد حمایت خود ( همه چهار نامزد مورد حمایت) را که کمتر از حد نصاب معمول بوده توانسته از این ماراتن پیروز میدان خارج سازد.

بعد از این ائتلاف، نام گروه « همیاران مردمی» به چشم می‌خورد که تنها با یک کاندیدای موفق، کارنامه درخشانی از خود به جای نگذاشته است.

کار حزبی و تشکیلاتی در حوزه انتخابات، یکی از اصول پذیرفته شده همه جوامع پیشرفته دنیاست. متاسفانه، به خاطر عملکرد ضعیف و معاندانه برخی از احزاب و تشکل های سیاسی در اوایل انقلاب، سبب شد تا مردم و حاکمیت، در دوره‌های مختلف در چهار دهه گذشته به رغم همه اصرارها و تاکیدها ذهنیت مثبتی نسبت به تحزب و فعالیت‌های حزبی و تشکیلاتی نداشته باشند. اما با تثبیت شرایط سیاسی کشور لازم است تا یک بار دیگر بر یکی از ارکان کشورداری یعنی فعالیت در قالب تشکیلات حزبی شناسنامه دار، شناخته شده و پاسخگو تاکید گردد.

ایمیل مستقیم:   info@sedayeazarbaijan.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*       
 

 • صفحه نخست
 • فرهنگ
 • ورزش
 • مجلس

 • عکس
 • کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به صدای آذربایجان است
  و باز نشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  info@sedayeazarbaijan.ir
   تماس با ما | پیوندها | خبرنامه | نظرسنجی | آرشیو | RSS